Využitie led trubíc

Posted on by

Čo je LED žiarivka? V mojom článku sa to rozhodne teraz hneď dozviete.
Je to trubicové svietidlo vyvinuté ako náhrada za fluorescenčné žiarivky. Výmenou žiarivky za LED trubicu ušetríte približne 50% elektrickej energie. LED trubice majú rovnakú päticu G13 ako lineárne žiarivky a možno ich teda priamo nahradiť. LED trubice sú osadené SMD čipmi alebo novo aj rôznymi COB čipmi. LED žiarivky používajú úplne inú technológiu ako tzv. neónky. Vzhľadovo sú veľmi podobné obyčajným klasickým žiarivkám. Časom však nestrácajú svietivosť tak výrazne ako ich náprotivok, nebzučia ani neblikajú.
LED trubice sa vyrábajú v rovnakých určitých rozmeroch (600mm, 1200mm, 1500mm) a pasujú tak do rovnakých svietidiel. Je však dôležité podotknúť, že LEDky alebo teda led žiarovky a led svietidlá či trubice k svojej prevádzke nepoužívajú štartér ani predradník.

led trubice

LED trubice svietia rôznymi farbami svetla. Vyberať môžete medzi teplou bielou, dennou alebo studenou bielou farbou svetla. Na výber je tiež mliečny alebo číry kryt. Mliečny difúzor robí svetlo z led trubice alebo z led svietidla príjemnejšie a znižuje oslnivosť, číry zase prepúšťa maximum svetla a má tak vyšší svetelný tok.

trubice

LED žiarivky vs. obyčajné klasické žiarivky
Môžeme povedať, že sa jedná o úplne inú technológiu v rovnakom tele. LED žiarivky však nie sú vyrábané zo skla. Nerozbijú sa teda tak ľahko ako by ste si predstavovali alebo mysleli. Neobsahujú tiež jedovaté plyny a efektívnejšie premenia vetku elektrickú energiu na svetlo. Aj spôsob zapojenia môže byť iný. Dokonca aj jednoduchší. Veľký rozdiel je však v uhle svitu. Klasické obyčajné žiarivky vyžarujú svetlo do všetkých strán a je teda potrebné ho usmerniť, zatiaľ čo diódové žiarivky ho vyžarujú len tam, kam treba. Poďme si porovnať parametre klasických žiariviek s ich LED náhradou. Led žiarovky sa už vyrábajú vo väčších množstvách oproti klasickým žiarovkám a sú oveľa viac vyhľadávané obyčajnými ľuďmi. Sú populárnejšie vďaka im skvelým vlastnostiam.