Ako si dať do poriadku financie?

Nie je vždy ľahké korigovať svoje výdaje, rovnako, ako si aj pamätať na čo ste minuli. Život občas prináša aj situácie, kedy si neviete rady. Peniaze sú jednou z najdôležitejších častí nášho života, preto sa im nemôžeme strániť a ani ignorovať nepríjemné situácie spojené s nimi.
Nie ste sami, kto nie je možno prirodzený talent a neradi by sme vás v tom nechali samých. Pár praktických rád na začiatok určite nezaškodí.

obchody

  • Plán rozpočtu na celý mesiac

Odkladáte si bločky z nákupov? Ak nie, bolo by dobré s tým začať. Ľahšie tak zistíte, aké sú vaše výdaje na jeden mesiac. Navyše po nahliadnutí do nich, môžete jednoduchšie zistiť, ktoré veci kupujete iba z čistého rozmaru.
Ale ak nie ste zbehlý v zapisovaní, mali by stenavštíviť odborníka danej oblasti, ktorý vám zaručene napomôže k zmenám vo vašom investovaní. Vytvorí vám finančný plán, ktorý vás čiastočne vymedzí a už nebudete musieť celý mesiac blúdiť v neistote.

  • Dodržiavanie plánu

Možno vám na prvé počutie príde návšteva odborníka na financie zbytočná. Však verte, že práve on sa bude vedieť pozrieť na veci odbornejším a objektívnejším spôsobom. Bohužiaľ, máme taký zvyk si určité zbytočnosti neodpustiť. Musíte byť silný a nepodľahnúť vlastnej slabosti. Výsledok sa neobjaví len tak z ničoho.

účetnitví

  • Zlozvyky

Večerné menu vo fastfoodoch, cigarety, bary, alkohol atď. Nikto nie je bez viny, no môžu tým trpieť okrem iného, aj vaše vrecká. Je občas lepšie preorientovať sa na lacnejšie varianty, možno niektoré negatívne záľuby úplne vynechať. Čím viac sa nám totiž stávajú vlastné, tým ťažšie je bez nich žiť. Pokiaľ chcete nejaké peniaze ušetriť, podstatné je udržať sa na uzde.

  • Nadbytočný nákup

Rovnako ako pri zlozvykoch, nie je ani dobré peniaze posielať hore komínom práve spôsobom nadmerného nakupovania. Či ide o oblečenie, potraviny, je to jedno. Ako sme spomínali vyššie, pomáha tomu práve uchovávanie bločkov z nákupu.

  • Dlhy

V prvom rade sa odporúča zlúčenie úverov, môžete ich potom splatiť naraz a výhodnejšie. Dôležité je sa im strániť a nastaviť si finančný plán práve na tento prvotný úkon.
Taktiež sa odporúča preferovať platenie v hotovosti, pred kreditnou kartou. Vyhnete sa tak nepremyslenému vyhadzovaniu peňazí. Čo máte na očiach, predsa lepšie kontrolujete.

  • Rezerva

Odporúča sa spravidla 10% z platu. Samozrejme, je to na vás. No mnoho ľudí ušetrené peniaze minú ihneď, napríklad na Vianoce alebo letnú dovolenku.
Váš cieľ by mal byť však väčší, takže sa sústreďte viac na budúcnosť, než na krátke pôžitky.