Keď príde na rad lupienková pílka

Drevo je cool. S tým súhlasí asi väčšina z nás. A z dreva sa dajú robiť nádherné, rôznorodé výrobky. Čo však potrebujeme, keď chceme začať? Samozrejme záleží, čo chceme vyrábať.
Najčastejšie nás ale priťahujú rôzne drevené ozdoby. Takže rýchlo zohnať drevenú preglejku a hor sa do práce.
Na trhu však existuje veľký sortiment nástrojov. Bude dobré začať jednoduchou lupienkovou  pílkou.

pila

Ručná drevená pílka

Nie je potrebné sa hneď plašiť a utekať kupovať elektrickú lupienkovú pílku. Okrem pomerne veľkej hlučnosti a vibrácií má svoje záludnosti, ktoré začiatočník nie hneď postrehne. Ale o tom neskôr. Poďme k prednostiam jednoduchej manuálnej pílky.
V prvom rade veľkou výhodou je cenová dostupnosť. A taktiež dostupnosť veľkého množstva náhradných pílových listov rôznej hrúbky a rezných vlastností.
Ďalej jej obrovskou výhodou, aj keď sa to možno na prvý pohľad nezdá, je efektivita rezu. Manuálna lupienková pílka má pomerne veľký a hlboký zárez, čo spôsobujú jej dobré rezné vlastnosti. Veľmi často s ňou dokážeme rezať rýchlejšie ako elektrickou pílkou.

Pre tých, čo už naozaj potrebujú stroj

Pokiaľ sme sa dostali na úroveň, že už vieme, čo chceme z dreva vyrábať a zistili sme, že je na to vhodnejšia elektrická pílka, môžeme siahnuť po tejto možnosti. Čo sú však prípady, kedy je tomu tak?
Istý druh výrobkov si vyžaduje presné a precízne rezy na rovnej ploche, veľké množstvo zárezov a pílenie rôznych náročných tvarov. Pre také prípady je už naozaj efektívnejšia lupienková pílka.
Ale pozor! Nie každá. Povedzme si, na čo je potrebné sa zamerať pri výbere elektrickej pílky.

tesař
 
Výška rezu.
Táto vlastnosť nám povie o tom, akú hrúbku dreva je pílka schopná prerezať.
 
Zdvih a otáčky rezného listu.
Veľmi dôležité parametre, ktoré hovoria o efektivite a rýchlosti rezu.
 
Stabilita pílky a kvalita celkového prevedenia
Tu sa trošku pristavíme. Zatiaľ, čo predošlé parametre si ľahko prečítame z informácií, toto sa dá už len otestovať. Pílka nesmie byť pri reze roztrasená. V takom prípade sa nám nepodarí viesť kvalitný rez. Tiež je potrebné skontrolovať kmity rezného listu. List musí rezať presne a rovno, Nesmie kmitať do strán! Inak vám bude rezať veľmi nepresný a škaredý rez.
Pokiaľ ste si toho vedomí a vyberiete kvalitnú a presnú elektrickú pílku, vtedy môžeme zaručiť, že vaša práca bude rýchlejšie a kvalitnejšie ako pri manuálnej pílke.