Pestujeme Clematis zo semienka


Clematis možno poznáte skôr pod názvom plamienok. Tieto rastliny rastú aj v našej voľnej prírode, no v záhradách pestujeme ich ušľachtilejšie odrody, ktoré majú väčšie a zaujímavejšie kvety, či netradičné farby. Tento kvet si môžete rozmnožiť aj zo semena. Má to však niekoľko úskalí.
 Svetlo fialový clematis.jpg

  • Prvý problém je to, že sa plamienky zvyknú skrížiť s inými rastlinami. Zo semena, ktoré odoberiete na jeseň z odkvitnutej rastliny, teda nemusí vrásť nič alebo to bude nejaký úplne iný druh. Za pokus to ale určite stojí, pretože niekedy, môžete získať nové a veľmi zaujímavé kvetiny.
  • Mnohé rastliny ktoré sú schopné v daných klimatických podmienkach prežiť i samé, potrebujú špeciálnu úpravu semien pred ich výsadbou. Ak by sa mali totiž rozmnožovať vo voľnej prírode, na jeseň by padli na zem, na nej by prežili zimu a začali klíčiť až na jar. Ak teda semienka pozbierate, musíte tento proces napodobiť. Prvou možnosťou je, že semená poukladáte do debničky s hlinou, ktorú necháte vonku. Zeminou ich môžete aj trochu prikryť. Druhá možnosť je trošku bezpečnejšia. Do uzatvárateľnej nádoby vložte drevené piliny alebo zeminu. Semená poukladajte do substrátu, navlhčite ho a vložte do chladničky. Najlepším miestom, sú spodné poličky, kde je najchladnejšie. Semená by totiž mali prezimovať pri teplote okolo piatich stupňov Celzia a nižšie. Na jar ich zasaďte do kvetináča, umiestnite na miesto s vyššou teplotou a semená začnite polievať.

Odkvitnutý plamienok so semenami.jpg

  • Ak vám semienka úspešne vyklíčia, počkajte do mája, a potom ich vysaďte na záhradu. Nájdite im vhodné miesto, teda  také, na ktoré svieti slnko. Nezabudnite ani na oporu, pretože tieto rastliny patria medzi popínavé. Dobrým miestom, môže byť aj plot. Ten po čase obrastú a vy získate pekný a kvitnúci živý plot. Kým budú rastlinky malé, nezabudnite na občasné polievanie. Hlavne vtedy, keď bude vonku teplo a sucho.