Predaj značky Daimler v Mercedesu je vyšší, ale poplatky zvyšujú zisk

Firma Daimler zaznamenala v roku 2019 pokles čistého zisku o 64%, čo je ich najväčší pokles za desať rokov, napriek rekordne vysokým predajom značky Mercedes Benz, keď generálny riaditeľ Ola Kaellenius podpísal viac ako 5 miliárd eur v zákonných nákladoch a poplatkoch za reštrukturalizáciu.
Akcie nemeckej automobilky vzrástli o 2%po ziskoch, ktoré boli nahlásené v predbežných číslach 22. januára.Mercedes volant.jpg
Mercedes si zachoval svoj titul svetového popredného výrobcu prémiových automobilov, ale čistý zisk klesol na 2,7 miliárd eur zo 7,6 miliárd EUR, čo odráža 4,2 miliárd eur v poplatkoch za dieselové sondy a súdne konania.
V minulom roku Mercedes vyradil svoj pick-up triedy X a reštrukturalizoval svoju jednotku služieb mobility, čo znamená ďalšie poplatky vo výške 828 miliónov EUR a 405 miliónov EUR v uvedenom poradí.
Kaellenius uviedol, že reštrukturalizácie v dodávkovej divízii prinesie výsledky v tomto roku, ale varovanie spoločnosti Daimler v osobnom automobile čelí ťažkej roky.
„Chystáme sa obnoviť finančné zdravie tejto spoločnosti a prijať opatrenia, ktoré musíme prijať, aby sme sa vrátili naspäť,“ uviedol Kaellenius. „Áno, v niektorých záležitostiach to bude nejaký čas trvať. Neexistujú žiadne rýchle opravy.“
50 ročný Švéd je bývalým vedúcim spoločnosti v oblasti výskumu a vývoja a prevzal ho v máji minulého roka ako generálny riaditeľ.
Jeho úlohou je zabezpečovať úspech firme Daimler, pretože priemysel prechádza rozsiahlymi zmenami vrátane sprísnenia environmentálnych pravidiel a nákladného prechodu na elektrickú energiu.Mercedes logo.jpg
Táto výzva sa prejavuje vo výkone akcií firme DA, keď zásoby klesli o 12%oproti doterajšiemu 84%nárastu výrobcu elektrických vozidiel Tesla, ukazujú údaje Refinitiv Eikon.
Tento rok firma Mercedes Benz uvedie na trh elektrickú triedu A a elektrickú dodávku.