Možno mnohí z vás určite netušili, že až 40% z objemu odpadkového koša každej rodiny tvorí bio odpad, ktorý je možné zúžitkovať premenou na kompost, ak ho budete namiesto koša hádzať do kompostéra. Je užitočný, a nemusíte sa báť, aj dizajnovo prepracovaný. Nie každý má to šťastie, že býva v rodinnom dome, no ani osídlenci panelákov nemusia vytvárať hromady odpadu, chce to len snahu niečo zmeniť v prospech prírody, a vlastne všetkých nás.
1.Začíname kúpou vhodnej nádoby
Začať s domácim kompostovaním je výborný nápad aj napriek tomu, že máte k dispozícii byt v panelovom dome, kde sú obmedzené možnosti. Na tento účel budete potrebovať nádobu, v ktorej bude celý proces prebiehať. S výberom nebudete mať veľký problém, na trhu sú dnes v ponuke už hotové kompostovacie nádoby mnohých farieb a dizajnov, takzvané vermikopostéry, problém bude len sa rozhodnúť.
2. Pomocníčky dážďovky
Pre domáce kompostovanie sú najvhodnejšie kalifornské dážďovky, hlavne z dôvodu ich veľkosti, rozmnožujú sa rýchlejšie a tiež sú oveľa žravejšie, takže váš bioodpad z domácnosti spracujú rýchlo bez nulového sprievodného zápachu. Umiestniť ich treba v interiéri, pretože sú náchylné na teplotu a v chladnom alebo horúcom prostredí by mohli zahynúť. 20°C je izbová teplota, ktorá je pre nich ideálna. Bez potravy dokážu vydržať až jeden mesiac. V prípade, že sú prekŕmené, tak sa viac množia a v opačnom prípade zasa zredukujú svoj počet na ideálne množstvo. Zoženiete ich aj cez internetové stránky.
3. Nie všetko je vhodné na kompost
Ideálnym krmivom pre dážďovky je usadenina z kávy alebo čajové vrecúško, tam sa rady rozmnožujú. Obľubujú aj šupky z rôznych druhov zeleniny a ovocia, zelené vňate, ohryzky z jabĺk, ale aj škrupinky od vajec, ktoré navyše hnojivo obohacujú aj o potrebný vápnik. Výrazné chute sú im proti vôli, nevhodné je dávať do kompostéra cibuľu, zázvor či zvyšky citrusových plodov. Takisto sú nežiaduce kosti, kôstky, mliečne výrobky, mäso, masť či olej a iné tuky.
4. Ide to aj bez zápachu
Je nutné v nádobe udržiavať správnu vlhkosť, aby sa v ňom netvorili plesne, nelietali okolo neho mušky a jeho konzistencia nebola bahnitá. Ak by bol naopak veľmi suchý, pomôžete si rozprašovačom.
5. Kam s ním?
Bioodpad sa na kompost s pomocou dážďoviek tvorí asi 2-3 mesiace, až potom je možné použiť ho na hnojenie napríklad izbových rastlín, ktorým dodávajú odolnosť proti chorobám, rôznym patogénom a celkovo sú zdravšie na pohľad.