Najlepšie plemená na chov v byte


Maltézsky psík
 
Nie sú síce lacní, ale určite sú jednými z najlepších dostupných malých plemien. Maltézski psíci sú takým „vyváženým“ plemenom – sú radi, keď ich hladkáte, keď sa s vami môžu mazliť a potrebujú kontakt s ľuďmi. Na druhej strane, až tak veľmi vás nepotrebujú a dokážu sa zabaviť samé, pokiaľ ste vy zaneprázdnení. Dajú sa veľmi ľahko vycvičiť a rýchlo sa prispôsobia novému prostrediu a aj iným zvieratám v domácnosti. Zvyčajne nevážia viac ako 5 kíl a ich kŕmenie je jednoduché, nakoľko toho veľa nezjedia. Menším nedostatkom je, že majú rôzne kožné problémy, ktoré sa však dajú riešiť špeciálnym šampónom.biely maltézsky pes.jpg

Bostonský teriér
 
Je jedným z najviac priateľských a hravých plemien na svete. Okrem toho, sú malým plemenom vhodným do bytu, sú milujúci a aj keď majú množstvo energie, je ľahké ich „vybiť“. Sú veľmi učenliví a taktiež sú vhodní k deťom, ale aj iným zvieratám. Potrebujú častejšie vyčesávanie, ale to je najmenej. Vedia vydržať v byte, ale podobne milujú aj dom so záhradkou, kde sa môžu vybehať.
 
Papillon
 
Často sa využívajú ako psi vhodné na terapiu, najmä vďaka svojej vysokej inteligencii, súcitu a citlivosti voči ľuďom. Dajú sa ľahko vytrénovať a teda sú často videné aj na výstavách. Aj keď sa zdá, že kvôli svojej dlhej srsti, bude ich údržba náročnejšia, opak je pravdou.
 
Čivava
 
Ďalšie z plemien, ktoré je vhodné aj do bytu. Je to lojálne, jemné a spoločenské plemeno, aj keď občas nervózne a „upišťané“. Pokiaľ máte šteniatko, je jasné, že potrebuje viac pozornosti, ale postupom času, sú čoraz viac samostatnejšie a stačia im občasné prechádzky. Sú veľmi nízkeho vzrastu a teda krmivo pre nich váš rozpočet veľmi nezaťaží. Aj keď tak môžu pôsobiť, neboja sa byť samé a teda nie je problém, že ostanú v byte len ony, pokiaľ ste v práci. Pre niekoho je to mínus, pre niekoho plus – sú extrémne rozmaznané.
 
Francúzsky buldoček
 
Často ho nájdete aj pod skratkou „frenchie“ a je jednou z najlepších možností, pokiaľ bývate v byte. Vyžadujú veľmi málo starostlivosti, keď už sú dospelí– stačí im ísť na prechádzku trikrát denne, pokiaľ je leto, stačí aj dvakrát ( z dôvodu skrátenej nosnej prepážky a teda ťažšieho dýchania počas horúčav). Aj napriek tomu, že vyzerajú hlúpo, sú inteligentné tvory a teda ich veľmi rýchlo naučíte najdôležitejším povelom ako je sadni, ľahni, daj pac, ostaň či poď. Sú veľmi priateľskí voči iným psom, ľuďom a najmä deťom.
 papillon v deke.jpg
Jorkšírsky teriér
 
Je jedným z najpopulárnejších malých plemien. Sú to rodinné psy, ktoré potrebujú pozornosť a lásku. Okrem pravidelného kúpania a česania, nepotrebujú niečo špeciálne, čo sa týka starostlivosti. Avšak, veľmi rýchlo im rastie srsť a teda je potrebné ich často strihať, aspoň raz za dva mesiace. Sú ľahko „prenosné“ a teda sú skvelými spoločníkmi na cestovanie.