Francúzske verejné budovy majú byť postavené z 50 percent dreva

Francúzska vláda oznámila plány zákona o trvalej udržateľnosti, ktorý zabezpečí, že všetky nové verejné budovy budú postavené z najmenej 50 percent dreva alebo iných prírodných materiálov.
Podľa Agence France-Presse sa opatrenie zavedie do roku 2022 a bude mať vplyv na všetky budovy financované francúzskym štátom.Francúzska vlajka.jpg
„Zaväzujem všetky verejné zariadenia, ktoré sú na mne závislé a ktoré vyvíjajú alebo vyvíjajú politiku pôdy, aby stavali budovy s materiálmi, ktoré tvoria najmenej 50 percent dreva alebo materiálov na báze biomasy,“ uviedol minister krajiny a bývania Julien. Denormandie to povedal francúzskej tlačovej agentúre.
Biologické materiály sa vyrábajú z látok pochádzajúcich zo živých organizmov, medzi ktoré patrí napríklad slama.
Rovnako ako drevo majú výrazne nižšiu stelesnenie uhlíkovej stopy v porovnaní s inými stavebnými materiálmi, ako je betón a oceľ.
Návrh je v súlade s plánom trvalo udržateľného mesta Francúzska, ktorý sa začal v roku 2009, a tiež s úsilím prezidenta Emmanuela Macrona, aby do roku 2050 bola krajina uhlíkovo neutrálna.
Počas podujatia vysvetlil, že jeho rozhodnutie zaviesť zákon podporujúci používanie materiálov na báze biopalív bolo informované výstavbou komplexu olympijských hier v Paríži 2024. Akákoľvek budova, ktorá vyvíja viac ako osem príbehov, bude postavená výhradne z dreva.Drevené kocky.jpg
„Prijali sme tento záväzok v súvislosti s olympijskými hrami,“ uviedol Denormandie. „Neexistuje žiadny dôvod, prečo by to, čo je možné pre olympijské hry, nemalo byť možné pre obvyklé stavby.“
Na mestských predmestiach sa má postaviť 100 mestských fariem.
Podľa Denormandieho francúzska vláda tiež investuje 20 miliónov EUR do bezprostrednej výstavby 100 mestských fariem na predmestiach miest.
Farmy budú postavené v prioritných štvrtiach – mestách určených pre mestá, ktoré potrebujú ďalšie investície na boj proti špecifickým problémom. Dúfame, že sa vytvoria zelenšie predmestia po celom Francúzsku a zavedie sa viac príležitostí pre miestne pestované produkty.