Kúpili sme si domov mačku…

Pes aj mačka, obe tieto domáce zvieratká ľudia obľubujú a hlavne deti ich milujú. Stretávame sa s rôznymi názormi na ich výchovu a správanie, ale to nie je nič nové. Niekto sympatizuje viac so psami, iní zase zbožňujú pradenie mačiek. My keď sme doma riešili túto dilemu a zvažovali sme plusy a mínusy, vyhrala v našej rodine mačka. Vtedy sme síce boli mladý pár, no teraz keď už máme aj dieťa, rozhodnutie zakúpiť si mačku bolo správne. Môžete si ju teda aj vy kúpiť, či už cez inzerát alebo v chovnej stanici. Navštíviť môžete aj miestny útulok, kde nemajú núdzu o tieto milé zvieratká. Mohli by ste ešte váhať nad dospelým jedincom, ale mačiatko je mačiatko.

kočka

Dovolím si povedať, že mačky majú výhodu v tom, že sa s hygienickými návykmi doslova narodia, akurát im treba ukázať, kde majú svoju toaletu. Ona toho vlastne ani veľa nepotrebuje, stačí jej spomínaná toaleta a vhodné stelivo, ktoré bude vyhovovať vám aj jej. Potom krmivo – konzervy a granule, občas nejakú maškrtu, je to na vás. Mačka je veľmi čistotné zviera, preto od vás bude vyžadovať okrem lásky neustále čisté stelivo aj misky. Bude potrebné navštíviť aj veterinára, ktorý urobí úkony, ktoré váš maznáčik prioritne potrebuje. Neskôr môžete zvážiť kastráciu. Jej pozitívum je nie len v tom, že sa vyhnete nechcenému potomstvu, ale mačka alebo kocúr sa upokoja a budú menej vystrájať. Toto stvorenie je hravé celý život, tak ak máte priestor, je dobré jej zadovážiť tiež škrabadlo.

Ďalšia veľká výhoda oproti psíkovi je aj to, že ak pôjdete niekam na dovolenku, či budete musieť narýchlo odísť, mačku môžete s čistým svedomím nechať doma. Postačí jej strava a čisté wc. Občas trošku zamraučí, ale vonkoncom to nie je také hrozné ako pri psovi, ktorý vlastne sám dlhšie ako jeden deň nevydrží. Tento dôvod bol v našej rodine rozhodujúci. Mačka je samostatné stvorenie, ktoré sa pritúli keď chce a hlási sa k vám predovšetkým ak je hladná alebo pažravá.

kočka se psem

Či už bývate v dome alebo v byte, mačka si rýchlo zvykne prostredie, dokonca aj v prípade sťahovania do inej domácnosti. Cíti sa dobre tam, kde ju majú radi a kde jej dajú najesť. Je to nočné stvorenie, tak sa na to tiež musíte pripraviť, teda ak ju na noc nebudete púšťať vonku. Veľakrát sa na nej nasmejete a verte, že nikdy nebudete ľutovať, že ste sa rozhodli práve pre toto nežné zvieratko. A ak náhodou by ste chceli neskôr aj psa, nebudete mať s tým problém, lebo si dokáže zvyknúť aj takúto situáciu.