Príčiny nekvalitného spánku alebo snažme sa ich odbúrať

Možno ste to už niekedy zažili aj vy alebo to zažívate práve teraz. Aj napriek tomu, že sú nočné hodiny, všade tma a vy ste dostatočne unavení a odhodlaní k spánku, kvalitný spánok proste neprichádza. Snažíte sa nejako zaspať, no zrazu vychádza slnko a vy zisťujete, že nie ste ani zďaleka dostatočne zregenerovaní.
A dobre viete, že pravidelná fyzická i psychická regenerácia spánkom je pre každodenné fungovanie dôležitá. Nielen aby sme dobili čerstvé sily, ale tiež aby sme nenarušili prirodzenú životosprávu a nenasadli na vlak s názvom nezdravý životný štýl, z ktorého okrem straty kondície a ohrozenia zdravia vzniká takisto priberanie na váhe,… no a všetko to spolu súvisí. Podstatným faktorom je v týchto prípadoch už takisto zmienený spánok a jeho zdravé intervaly, ale v neposlednom rade tiež kvalita spánku.

Žena, spánok, sen, fantasy motív, kniha, čítanie.jpg

Čo sa týka jeho trvania, ideálna miera je 6 -8 hodín denne, spravidla počas noci (čo môže byť pre pracujúcich na nočných zmenách žiaľ nereálne). V každom prípade je však dôležité pravidelnosti a kvalite spánku venovať pozornosť a snažiť sa dosiahnuť dostatočný efekt aj bez toho, aby sme museli siahnuť po tabletách. Naopak musíme sa snažiť nájsť vhodné riešenie minimálne tým, že sa budeme vyhýbať týmto rušivým faktorom pohodlného spánku:

  • Stres, nevyrovnanosť a zlá psychická kondícia
  • Alkohol, prípadne iné drogy
  • Silná káva a čaj alebo ich pomerne nadmerná konzumácia
  • Nedostatok pohybu a fyzickej aktivity či nedostatok pravidelného pohybu na čerstvom vzduchu
  • Nevhodne umiestnená posteľ, staré či nepohodlné matrace na spanie, neprispôsobivý vankúš a skrátka zlé zorganizovanie komfortnej stránky
  • Somatické bolesti

Budík, posteľ, spánok, vstávať.jpg
Všetky tieto body majú svoje riešenie a máme ho plne v našich rukách. Je dosť pravdepodobné, že faktorom nekvalitného spánku môže byť minimálne jeden z týchto bodov, no dobrou správou je, že sa dá pomerne nenáročnou cestou vyriešiť, výnimkou je snáď len posledný bod. V takom prípade je tu však ešte vždy možnosť navštíviť lekára.