Vianočné domáce zvieratko

Prichádzali ste na Štedrý večer ku stromčeku a z krabice sa ozývalo tlmenej kňučanie. Najprv ste neverili vlastným ušiam, po rozbalení balíčku ani vlastným očiam. Čakalo nás vo vnútri krabice vianočné šteniatko. Alebo to bola vianočná mačička?
Obrovské nadšenie, obrovská radosť. Vytúžené sny sa splnili. Zlaté hlavička, bacuľaté telo. Akosi sme už pozabudli, že starostlivosť a problémy sa len začínajú.

štěně

Zvieratko nie je hračka

Tak ako mnohí z nás túžia po vianočnom darčeku, ktorý by bol živý a mal by formu šteniatka či malého mačiatka, takisto mnohí z nás zabúdajú na to, že kúpou šteniatka či iného domáceho zvieratka sa všetko ešte len začína. Šteniatko nie je hračka, ktorú rozbalíme, chvíľku sa s ňou pohrávame a vložíme do poličky. Je to živý tvor. Takže potrebuje pravidelnú starostlivosť a pravidelné venovanie sa. A teraz znie základná otázka: aké máte plány s týmto darčekom?

Domáce zvieratko v byte

Pokiaľ sú vaše plány také, že chcete chovať šteniatko, teda psíka, či iné domáce zvieratko vo vnútorných domácich priestorov, zvážili ste si všetky možné problémy, riziká a výzvy, ktorými budete čeliť? Pretože také domáce zvieratko v byte často znamená nadmernú špinu a neporiadok. Musíte počítať s tým, že budete mať v byte chlpy zvieratka, že ho budete musieť trénovať a cvičiť na záchod, budete ho musieť pravidelne venčiť a tak ďalej. Čiže máte oveľa viac práce, ako len obyčajné kŕmenie, napájanie a občasná hra. Chce to pravidelné venovanie sa a tréning. Ešte stále si myslíte, že vianočné šteniatko bol dobrý nápad?

pes

Zvieratko chcete chovať vonku na dvore?

V tomto prípade máte spolovice vyhrané. Pretože zvieratko, ktoré chcete chovať na dvore, vyžaduje oveľa menšiu starostlivosť. Potrebujete sa mu iba z času na čas venovať, ísť sa s ním prebehnúť, kŕmiť ho a napájať. A samozrejme, nejaké to základné očkovanie.
V každom prípade, dobre si zvážte, či máte na to starať sa o zvieratko. Chce to čas, energiu a hlavne vzťah.