Vyhýbate sa plastom? A čo plastové okná?

Popri rekonštrukcii nášho domu sme sa ocitli pred jedným veľkým rozhodovaním sa. Teda, bolo ich samozrejme viac, no keďže sme chceli žiť čo najviac ekologicky, výber okien bol pre nás naozaj nočnou morou. Cenovo najdostupnejšie boli samozrejme plastové okná. My https://euractiv.sk/section/informacna-spolocnost/interview/brian-bottesini-neposielajte-e-mail-pokial-by-ste-nechceli-aby-ho-vsetci-videli/ sme sa však nechceli obklopovať plastmi na miestach, kde to nie je nevyhnutné. Okná z hliníkovými alebo drevenými rámami, ale stáli nekresťanské peniaze a keďže sme boli z celého rekonštruovania, z peňazí, vyžmýkaní ako stará handra na dlážku, takúto investíciu sme si nemohli dovoliť.Malé plastové okno v podkrovnom byte.jpg Naše rozhodnutie nakoniec padlo na plastové okná Eforte https://lmmont.sk/okna-brany-hlinikove-systemy/plastove-okna-a-dvere/eforte/. Pred konečným rozhodnutím, som si však toho o plastoch čo – to naštudovala. Viete čo sa mi podarilo zistiť? Že to s tými plastovými oknami nie je až tak zlé.

Nie je plast ako plast
Plastové okná sa najčastejšie vyrábajú u PVC (Polyvinylchlorid), ktorý sa vyrába podobne ako ostatné plasty. Nájdete v ňom ftaláty a aj iné „zdravé“ veci, ktoré sa v plastoch proste nachádzajú. Ak by sme hovorili o PVC z hľadiska bezpečnosti, tak ide o jeden z najnebezpečnejších plastov, aké dnes poznáme. To však platí iba vtedy, ak tento druh plastu prichádza do priameho kontaktu s našim telom (napríklad pri zdravotníckych pomôckach, na ktorých výrobu sa používa najčastejšie) alebo ak v ňom skladujeme potraviny (potravinové plastové obaly, vrecúška a tak ďalej). Na oknách je viac – menej neškodný. Nejeme z nich, neskladujeme na nich potraviny a ani sa o nich nešúchame.Tehlová fasáda domu s hnedými dverami a oknom.jpg
Dobré a bezpečné sú len kvalitné
Zdravotný dopad plastových okien na naše telo ovplyvňuje hlavne ich kvalita. Kvalitne spracované PVC toho vydrží viac, je odolnejšie voči teplotám a iným vonkajším vplyvom. Ak sa teda rozhodnete pre plastové okná alebo dvere, vždy sa snažte vyberať také, ktoré majú certifikát, nie sú príliš preležané (na kvalitu a zdravotnú stránku vplýva aj opotrebovanosť materiálu) a sú vyrobené správnymi technologickými postupmi.