Zdravý životný štýl = Zdravý vzťah k sebe a k svetu

Na začiatok si pripomeňme niekoľko hlavných zásad zdravej výživy. Patrí sem určite pravidelnosť, striedmosť stravy, obmedzovanie cukrov avšak nie ich úplne vylučovať zo stravy, dostatok tekutín /nie alkoholu, aktivita prispôsobená momentálnemu fyzickému stavu, pestrosť stravy a tiež k týmto zásadam patrí dostatočný spánok.

mandarinka

Tieto zásady môžu byť dobrým základom pre vytvorenie si akéhosi plánu výživy, od ktorého sa môžme „odpichnúť“. Problémom modernej doby je totiž akési zrýchľovanie, čo ide na úkor nielen fyzického ale aj duševného stavu. Ako sa hovorí, hladnému sa o chlebe sníva, a to má vplyv na všetky oblasti jeho života. Ak ideme do práce hladní, náš výkon je ani nie 57%, čo je škoda, keďže sa to dá jednoducho (pre niekoho) napraviť. Na internete je dostupných mnoho „zaručených“ návodov a výživových odborníkov, no pre vlastnú bezpečnosť odporúčam navštíviť dietológa, ktorý určí nielen podiel tuku vo Vašom tele, ale poradí Vám s prípravou jedálnička, ktorý je šitý priamo Vám na mieru.

jablko

Vo všeobecnosti sa za zdravú výživu považuje dodržiavanie diét, na čo však treba dávať veľký pozor. Nie každému daná diéta pomôže. Niekedy stačí vyradiť alebo pozmeniť denný energetický príjem, ktorý by u zdravého človeka mal činiť okolo 8000 kJ, alebo ak chcete kalórií. Ide hlavne o to, aby telo prijalo toľko energie, koľko reálne spotrebuje.

Takže napríklad ak vieme, že polovicu dňa presedíme v kancelárii, je jasné, že si na raňajky nedáme halušky s bryndzou čo nám budú tráviť celý deň. Skôr si dáme cereálie- aj na dnešnom trhu sa dajú nájsť kvalitné a skutočne plné potrebnej vlákniny- s mliekom alebo ovsené vločky s ovocím. Odmenou za privstanie bude nielen uspokojená potreba jedla, ale aj zabezpečenie dostatočného množstva energie.

snídaně

Dodržiavaním zásad zdravej výživy sa taktiež môžeme vyhnúť viacerým civilizačným ochoreniam, a v súvislosti s jedlom hovoríme o troch. Sú to anorexia ako porucha príjmu stravy z dôvodu „ilúzie dokonalej postavy“, bulímia ako extrémna kontrola hmotnosti s ktorou súvisí predchádzajúce prejedanie sa- našťastie sa tohto pocitu „plnosti“ zbavujú vyvolávaním si zvracania, a napokon žalúdočné vredy, ktorých spúšťačom je síce hlavne stres, no aj nepravidelné stravovanie a rýchle jedenie.

A pritom stačí urobiť jedinú zmenu, aby sme pomohli sebe, no aj ostatným svojim pozitívnym príkladom.