Jazvečík nepatrí iba k poľovníkom

Jazvečík sa nám spája s poľovníkmi, poľovačkou a lovením zvery. Pôvodne bol naozaj vyšľachtený na tento účel. Ide o takzvaného duriča, v praxi to znamená, že dokážu zviera vyhnať z brloha. Ich krátke nohy a celový drobný vzrast, ich na tento účel doslova predurčuje. To však ešte neznamená, že tieto psy nemôžu byť výborným spoločníkom. Kto mal raz možnosť, toto plemeno zažiť v akcii, po inom psovi sa už ani neobzrie.

jezevčík
 
Povaha
 
Jazvečíky sú veľmi obratné, aktívne a celkovo šikovné psy. Preto sa najviac hodia sa k ľuďom, ktorí majú radi pohyb. Kvôli svojim krátkym nohám, síce nezvládnu dvadsaťkilometrovú túru, alebo desať kilometrový beh pri bicykli, ale na kratšie vzdialenosti s vami dokážu udržať tempo. Jazvečíky majú priateľskú a neskutočne milú povahu. Ak si vás raz obľúbia, je to láska na celý život.
 
Pudy sú pudy
 
Ich loveckú povahu bohužiaľ nikdy úplne nepotlačíte. Je dobré sa pripraviť na to, že vaša záhrada už nikdy nebude vyzerať ako pred tým. Ako sme spomenuli vyššie, ide o duričov a k tomuto „povolaniu“ neoddeliteľne patrí hrabanie. Keďže sú obdarení výnimočným čuchom, dokážu zacítiť napríklad i krtka pod zemou. Vtedy im netreba nič viac a hrabacie dobrodružstvo sa môže začať. Tieto ich vlastnosti, by sme mohli označiť za tie horšie. Avšak na druhej strane, na svojom pozemku už nikdy nenájdete ani stopu po hlodavcoch.
 
Jazvečík a ostatní členovia rodiny
 
Niektoré zdroje uvádzajú, že jazvečík nie je vhodný k malým deťom a iným zvieratám. Je však potrebné povedať, že ak akéhokoľvek psa nevychovávame správne už od šteňaťa, bude mať presne tieto spomínané vlastnosti. pri správnom vedení, dokáže jazvečík spať v jednom pelechu pokojne i s mačkou a dieťaťom naraz.

hnědý jezevčík
 
Druhy jazvečíkov
 
Toto plemeno delíme na tri kategórie , a to na jazvečíka trpasličieho, králičieho a štandardného. Trpasličie a králičie plemená sú samozrejme najmenšie. Štandardný jazvečík váži okolo deviatich kíl.  Každý z nich môže mať jednu z troch typov srsti. Podľa toho jazvečíkov delíme na krátkosrstých, dlhosrstých a drsnosrstých (nesprávne označovaný ako drátosrstý).