Po stopách hradov a zámkov v Malých Karpatoch

Malé Karpaty síce nie sú veľké a rozsiahle, ale za to ukrývajú plno krás v podobe hradov a zámkov. Poďme si teda niektoré z nich predstaviť.

1. Hrad Dobrý voda

Zrúcanina hradu Dobrá voda pri rovnomennej dedine v Trnavskom okrese je lákavá hlavne pre rodiny s deťmi, keďže prístup k nej vôbec nie je náročný. Môžeme povedať, že je to prechádzka čarovným lesom, v ktorom sa hrad nachádza, a ktorý zároveň aj vytvára veľmi príjemnú atmosféru. Keďže hrad nemožno vidieť kvôli jeho polohe z diaľky, veľa ľudí ani len netuší, že existuje, a preto tam nestretnete také množstvo turistov.

Cesta lesom

2. Hrad Korlátka

Ak budete počuť názov Cerovský hrad, je to vlastne hrad Korlátka. Tento ďalší názov vznikol z jeho polohy, keďže sa nachádza kúsok od obce Cerová. Tiež už z neho zostali, bohužiaľ, už len ruiny, ale to nič nemení na tom, že je z neho nádherný výhľad na Cerovú alebo na Lieskové. Skoro až k hradu sa dá dostač autom a v okolí je niekoľko turistických chodníčkov.

3. Plavecký hrad

Plavecký hrad sa týči nad obcou Plavecké Podhradie, z ktorej sa dostanete až k ruinám hradu. Je ho vidieť už z diaľky a cesta k nemu priamo z obce trvá približne 35 – 45 min. Niektoré úseky sú trochu náročnejšie, no aj tak je to výborný tip na výlet pre deti a ich rodičov. V blízkosti hradu  sa nachádza aj nádherná Amonova lúka alebo obec Klokoč.

Turistika v prírode

4. Smolenický zámok

Ako ste už mohli uhádnuť z názvu, tento zámok sa nachádza nad obcou Smolenice. Budete ohúrení okolím zámku, no ak sa chcete ísť pozrieť aj dovnútra, musíte myslieť na to, že je verejnosti sprístupnený za poplatok 3 eurá (deti, dôchodcovia a študenti 2 eurá), a to len v júli a auguste od 10:00 do 18:00. V jeho okolí je tiež významné hradisko Molpír alebo Havrania skala.

5. Ostrý kameň

K zrúcanine sa najlepšie dostanete z dediny Buková, no aj tak je výstup náročnejší, čiže sa neodporúča ísť s najmenšími. No nikto z nás si nemôže nechať ujsť magický výhľad na okolité zalesnené územia.