Smart Lighting alebo inteligentné osvetlenie konečne realitou

Prívlastok smart sa posledných pár rokov nespája už iba s mobilnými zariadeniami, ale tento princíp je konečne možné využiť vo viacerých odvetviach, ktoré nám naozaj viditeľne prospešným spôsobom uľahčia život a prinesú oveľa praktickejší význam do našich každodenných činností. Týka sa to napríklad novej koncepcie technológie s názvom Smart Lighting, pod ktorou si predstavíme doteraz nevídane dokonalú formu osvetlenia, ako prepojiť naše svetelné produkty do podoby, v ktorej by dosiahli skutočný význam slova smart, teda chytrého osvetlenia s vlastnou inteligenciou schopnou nahradiť manuálne pokyny ich užívateľa.

světla

Vravíme o vytvorení osvetlenia v interiéroch miestností, aké by sa aktivivovalo, vypínalo, skrátka reagovalo automaticky, na základe umelej inteligencie. Podobný patent ste už mali možnosť vidieť pred niekoľkými rokmi, ale iba v sci-fi filmoch a isto vás tieto scénky, kedy sa miestnosti signálom na diaľku (tlieskaním dlaňami) automaticky rozsvecovali, zaujali. No dnes už nevravíme o sci-fi, ale o realite a reálnych domácnostiach, respektíve reálnom a dostupnom osvetlení pre bežné domácnosti a rodiny.

Smart Lighting okrem spomenutej „futuristickej“ a nadmieru praktickej automatickej vlastnosti dokáže redukovať odber a spotrebu elektrickej energie až o 90 %, teda nepochybne ide o ekologické, ale aj poplatkami šetriace riešenie, ktoré dodnes nemalo obdoby. A opakujem, tieto možnosti sú dnes bežne k dispozícii.

  • Budeme k tomu potrebovať led svetla, implementáciu senzorov a kontroliek, sieťové pripojenie, mobilnú aplikáciu.

inteligentní domácnost

V podstate nič nedosiahnuteľné, pre dnešnú dobu bežné veci. Ale okrem toho samozrejme aj radu odborníka (pokiaľ nie ste technologický nadšenec) a analytiku. Pomocou mobilnej aplikácie budete môcť následne osvetlenie aktivovať i vypínať na diaľku. Oceníte to aj v prípade, ak odídete z domu a nebudete si istí, či ste v dome zhasli všetky svetlá. Osvetlenie navyše bude schopné prispôsobovať sa prostrediu a regulovať svoju intenzitu, čím sa prejavia jeho šetriace vlastnosti.