Vyberáte vhodnú prilbu na motorku? Skúste zvážiť tieto faktory

Jazda na motorke má viac podôb, rovnako ako poznáme viac druhov motocyklov. Naozaj si môžeme predstaviť čokoľvek, respektíve akýkoľvek štýl jazdy od frajerskej jazde na chopperi, cez dobrodružnú a ďalekú cestu na motorke so vstavanými kuframi,rýchlu jazdu po diaľnici na športovej motorke, bežnú a praktickú jazdu po meste na skútri, až po akčné „prechádzky“ prírodou na endure, či adrenalínové skoky v prípade crossiek.

motorkářská helma

Teda vidíme, že motorka so sebou prináša bohaté zážitky a ulahodí predstavivosti a plánom každého z nás, dôležitý je len správny výber. Výber sa však následne rovnako týka aj potrebného bezpečnostného doplnku, akým je prilba, pričom univerzálnosť a zaručenú kvalitu spolu s pohodlím poskytujú predovšetkým modely vyššej kategórie typu SHARK prilby. Pozrime sa však spoločne, čo si pod pojmom kvalitná prilba predstaviť konkrétnejšie a na čom si dať záležať v prípade, že ideme do tohto bezpečnostného doplnku investovať.

Prilba je síce „len“ doplnkom, ale mala by odzrkadľovať prakticky totožné kritériá, aké máte pri výbere motorky. To znamená, že vlastnosti by sa mali prispôsobiť vášmu preferovanému typu jazdy, zamerajte sa aj na pohodlie, dizajn a prevedenie, v prvom rade však na využiteľnosť.

Pokiaľ preferujete jazdu po diaľnici či hlavnej ceste na trochu silnejších strojoch, v takom prípade sa naskytuje voľba integrálnej prilby. V prípade, že jazdíte na motorke typu skúter alebo cruiser a navštevujete hlavne svoje alebo blízke mesto, praktickou a cenovo najmenej náročnou je otvorená prilba, ktorá sa však nehodí do extrémnych podmienok a ani k vysokej rýchlosti, k bežnej jazde však myslím si bohato postačí. Ale čo taká vyklápacia prilba? Tá je určitým kompromisom a spojením bezpečnosti s praktickým dizajnom a manipuláciou.

závod

Uprednostniť však integrálny alebo skôr vyklápací model?
Toto je úvaha viacerých motorkárov a prakticky sa môžeme stretnúť s odlišnými názormi. Pokúsim sa ich však zhrnúť objektívne. „Vyklápačka“ je pohodlnejšia, takisto umožňuje nosenie okuliarov, lenže je drahšia a má vyššiu hmotnosť. Pokiaľ si však na detailoch s vysúvaním nepotrpíte a ide vám len o bezpečnosť pri rýchlej jazde, lacnejšie vás vyjde prilba integrálna.