Kotly na drevo sú klasika aj v modernej dobe

Drevo je univerzálny produkt naše prírody, ktorý má veľmi všestranné využitie. Drevo sa využíva v nábytkárskom priemysle vďaka jeho prírodnému vzhľadu, pevnosti a vysokej použiteľnosti. Okrem nábytkárskeho priemyslu si začína čoraz viac získavať pozornosť aj módnych návrhárov a dizajnérov, ktorí svoj originálny kúsok oživia práve o drevený detail. V neposlednom rade sa však drevo využíva aj na vykurovanie domácností. Na vykurovanie domácností pomocou dreva sa využívajú tzv. kotly na drevo. Vďaka týmto kotlom na drevo je možné svoj príbytok vykúriť počas chladných zimných alebo jesenných večerov. Kotly na drevo sú vyrábané v rôznych prevedeniach, veľkostiach a s rôznym výkonom.

oheň

Sú kotly na drevo hospodárne?

Ak zohľadníme celkovú investíciu a ceny energií v súčasnom období, tak kotly na drevo patria medzi veľmi hospodárnu alternatívu vykurovania nielen domácností. Kotly, ktoré na svoj výkon používajú práve kusové drevo sa vyznačujú vysokou účinnosťou a nízkou spotrebou. Kotly na drevo sa ešte viac oplatia ľudom, ktorí si vedia drevo opatriť sami. Drevo, ktoré sa vkladá do kotla by však malo byť dobre vysušené, aby malo čo najmenšiu vlhkosť. Mokré drevo by v kotly nepríjemne syčalo. Väčšina domácností si však drevo pripravuje v pomerne dlhom predstihu, aby poriadne vyschlo, čo je pre vykurovanie pomocou tejto techniky nevyhnutnosťou. Okrem kotlov na drevo existujú aj kotly na pelety alebo kotly na drevoplyn. Každý z nich má určité výhody aj nevýhody.

dřevo

Kotly na drevo vs. alternatívne spôsoby vykurovania

Investícia do kotlov na drevo je oproti alternatívnym spôsobom vykurovania omnoho menšia. Alternatívne spôsoby vykurovania akými sú napríklad tepelné čerpadlá, veterné turbíny, solárne kolektory či fotovoltaické panely patria však medzi šetrnejšie k životnému prostrediu, avšak ich cena je niekoľko násobne vyššia. Pri výbere správnej vykurovacej techniky pre vás je dôležité sa poradiť so skúsenými odborníkmi v danej problematike. Pretože výber správneho vykurovacieho zariadenia vie znížiť alebo zvýšiť náklady na vykurovanie na desiatky rokov. Ak vás téma vykurovania zaujala neváhajte navštíviť webovú stránku www.vykurovanie24.sk. Nájdete tam množstvo inšpirácií a bohatý sortiment produktov, ktoré zabezpečia príjemné teplo počas celého dňa. Ak sa naopak chcete počas horúcich letných dní schladiť, tak tam nájdete aj množstvo chladiarenskej techniky v špičkovej kvalite od uznávanej spoločnosti Viessmann, s.r.o.